Ölümünün 100.Yılında Uluslararası LENİN YÜZYILI Sempozyumu.

 

Adı bir devrim ve parti ile böylesine özdeşleşen birini daha bulmak, imkansızdır. Yalnızca yaşadığı dönemi değil, koca bir çağı değiştirdi. “Proleter devrimler çağı”nı başlatan bir devrimin önderi olarak dünya işçi ve emekçilerinin, yoksul halkların muazzam sevgisini kazanırken, dünya burjuvazisinin sonsuz öfke ve nefretine mazhar oldu. Onu büyük, aşılmaz kılan şey, tam da sınıf düşmanlarının bu sonsuz öfkesinden, düşmanlığından zerre korkmaması, onları karşısına almaktan çekinmemesi, tüm bunları göze alarak devrim yapma cüretini göstermesiydi.

Partiyle ve sınıfla öylesine birleşmiş, bütünleşmişti ki, devrimin çağrısıyla sürgünden Rusya’ya döndüğünde, Petrograd Tren İstasyonu’nda büyük bir işçi kitlesi coşkuyla onu bekliyordu. Orada, binlerce işçinin karşısında, her biri “kendi ülkesinin” burjuva hükümetlerini desteklemiş sözde işçi önderlerinin ihanetine inat, “dünya devrimi” şiarını haykırırken, işçi ve emekçi yığınların gerçek özlem ve istemlerini dile getirdiğini biliyordu. Ekim’e, proleter devrimler çağını başlatan bu büyük devrime bu yoldan gidildi.

Dünya proletaryasının büyük önderinin ölümünün 100. yılına girilirken, Lenin’in pratik ve teorik mirasından günümüze ilişkin sonuçlar çıkarmak görevi önümüzde duruyor.

Lenin, sosyalist inşa teorisiyle, dar anlamda, kendi eserini tamamladı. Fakat sosyalizmin büyük eseri, o henüz tamamlanmış değil. O şimdi, değil milyonlar, milyarlar ölçüsünde emekçi sınıfların acılarından, umutsuzluklarından, hatta mahkûm oldukları cehaletten doğacak milyonların kendi eseri olacaktır. Bu büyük esere, ölümünün 100. yılında, Yeni Dönem Yayıncılık olarak ufak bir katkı sunmak için yola çıktık. Uluslararası konuklarla birlikte Lenin’in ve Leninizm’in çeşitli açılardan ele alınacağı “Uluslararası Lenin Yüzyılı Sempozyumu”nda buluşuyoruz.

Sempozyuma doğru giderken, sempozyuma ek olarak Lenin’in farklı alanlardaki görüşlerini ve üretimlerini de tartışacağımız çevrimiçi toplantılar düzenliyoruz.

  1. Lenin’in eserlerini çeviren ve basan yayınevlerinin katılımıyla 7 Ocak 2024 Pazar günü 20.30’da “Türkiye’de Lenin Külliyatı”
  2. Sanatçıların katılımıyla 10 Ocak 2024 Çarşamba günü 20.30’da “Devrim ve Sanat”
  3. Gençlik Örgütlerinin katılımıyla 11 Ocak 2024 Perşembe günü 20.30’da “Lenin Yüzyılında Gençlik”

Zoom üzerinden yapılacak etkinliklerin linkleri, etkinliklerden birer saat önce mesaj yoluyla katılımcılara iletilecektir. Kaydolmak için bize sosyal medya hesaplarımızdan mesaj yoluyla ya da e-mail yoluyla ulaşabilirsiniz.

Uluslararası Lenin Yüzyılı Sempozyumunda siz okurlarımızla birlikte olmak dileğiyle…

  1. Gün:

Tarih: 13 Ocak 2024

Yer: Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi

Adres: Darülaceze Caddesi – Şişli

  1. Gün:

Tarih: 14 Ocak 2024

Yer: Şişli Tiyatrosu,

Adres: Abide-i Hürriyet Caddesi Arzu Pasajı – Şişli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir